2 kwietnia 2017 r. w Warszawie, w  w Centrum Konferencyjnym IBIB PAN Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk, przy Ul. Ks. Trojdena 4 odbędzie się druga edycja Konferencji PROLAKTYNA, organizowana przez Fundację Promocji Karmienia Piersią. Na zaproszenie Fundacji wystąpi znany i ceniony lekarz pediatra – dr Jack Newman, ekspert z zakresu karmienia piersią i laktacji.

Akcja adaptacja - A. Stein

Kiedy dziecko idzie do przedszkola, otwiera się przed nim i jego rodzicami nowy etap. I chociaż dla części rodziców wydaje się on oczywisty, często towarzyszy mu wiele rozterek:

  • czy moje dziecko jest już gotowe
  • co jeśli rodzic ma wątpliwości
  • jak wybrać przedszkole i co jeśli nie mamy wyboru
  • jak przygotować dziecko (i siebie) do przedszkola
  • co zrobić, aby ułatwić mu adaptację
  • co z trudnościami, jeśli się takie pojawią

 „Akcja adaptacja” odpowie na te i wiele innych pytań. Agnieszka Stein pisze w niej jednak nie tylko o przedszkolu, ale też o tym, co dzieje się w rodzinie przedszkolnego debiutanta. Głównym tematem książki okazuje się równowaga. Między wizjami i pragnieniami a rzeczywistością. I między różnymi potrzebami różnych członków rodziny.


 

Przygody Mimków

Pomoc logopedyczna Przygody Mimków jest przeznaczona do terapii opóźnionego rozwoju mowy. Dzięki zaproponowanym ćwiczeniom dziecko łatwiej zapamiętuje proste słowa dostosowane do jego poziomu rozwoju i uczy się budować pierwsze zdania. Z pomocy mogą korzystać zarówno logopedzi, jak i rodzice.

Głównymi bohaterami publikacji są Mimki: rodzeństwo Mimi i Bubu wraz z rodziną i przyjaciółmi, które biorą udział w różnych przygodach. Proponowany materiał jest oryginalnym połączeniem zadań dotyczących poznawania wyrażeń dźwiękonaśladowczych z ćwiczeniami motoryki małej. Rodzeństwo Mimi i Bubu wprowadzają dziecko w świat wyrazów dźwiękonaśladowczych, jednocześnie ucząc budowania wypowiedzi dwuelementowych. Dzięki Mimkom dzieci tworzą pierwsze proste wyrażenia i zdania oraz modyfikują je poprzez wymienianie postaci biorących udział w zabawie.

 


Jedz, baw się, śpij

Doświadczona opiekunka noworodków, która przez wiele lat opiekowała się dziećmi gwiazd, przedstawia wyjątkowy poradnik dla spanikowanych rodziców, którzy obawiają się tego, czy poradzą sobie z opieką nad niemowlakiem. Również i ci, którym wydaje się, że wiedzą wszystko o przewijaniu, karmieniu i usypianiu maluszków przyda się ta książka – w chwilach zwątpienia i momentach, w których już nie wiadomo co robić z płaczącym ciągle dzieckiem.

Z książki „Jedz, baw się, śpij” dowiesz się między innymi:
– Jak wydostać się z błędnego koła pośpiechu i dezorganizacji przy niemowlaku?
– Jak nawiązać przyjazną więź z dzieckiem zamiast wprowadzania sztywnych ram i technik opieki?
– Jak dobrać sposoby karmienia, układania do snu i rodzaje zabaw do indywidualnych potrzeb niemowlaka i kolejnych etapów jego rozwoju?
– Jak zapewnić długi i zdrowy sen noworodkowi i ile tak naprawdę powinien spać?
– Jak przestać stresować się ilością zjedzonego przez dziecko pokarmu i naucz się obserwować jego potrzeby?

Zaufaj swojemu instynktowi, poświęć uwagę nowonarodzonemu człowiekowi i naucz się wsłuchiwać w jego potrzeby, odrzucając ogrom wytycznych i rad, którymi atakuje cię otoczenie. Ciesz się rodzicielstwem, po prostu.


Nie strach się bać - L. J. Cohen

„Zabawa przynosi śmiech, a śmiech zmniejsza strach” - to jeden z naszych ulubionych cytatów z nowej książki od Wydawnictwa Mamania „Nie strach sie bać. Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa” Lawrenca J. Cohena. Polecamy ją wszystkim bezradnym rodzicom, którzy chcieliby przejść ze strony zmartwienia, lęku i niepokoju do krainy bliskości, radości i zabawy!

Księga ciąży - seria SEARS. BIBLIOTEKA RODZICA

Księga ciąży z Serii Sears - Biblioteka Rodzica to kompleksowy przewodnik, uwzględniający specyfikę emocjonalnych i fizycznych zmian mających miejsce podczas okresu ciąży i połogu.  Książka przeprowadza rodziców przez wszystkie etapy ciąży, wyczerpująco i zgodnie z najnowszą wiedzą naukową wyjaśniając, jak dostarczyć matce i dziecku optymalne warunki do rozwoju płodu i szczęśliwych narodzin. Przewodnią intencją poradnika jest dać dziecku najlepszy możliwy start, czyli (jak piszą sami autorzy): ?pamiętać o tym, jaka to niezwykła szansa i przywilej: móc od samego początku przygotować swoje ciało i umysł do podróży zwanej macierzyństwem?. Polecamy!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne wydało w 2014 r. sześć książek autorstwa Thomasa B. Brazeltona i Joshuy D. Sparrowa, dedykowanych debiutującym rodzicom. Jest to seria krótkich poradników, omawiających kilka ważnych wyzwań, przed jakimi będą stali rodzice w pierwszych latach życia swojego dziecka.

Badania wpływu tzw. białego szumu na uspakajanie i usypianie niemowląt dowiodły skuteczności tego typu dźwięków. Ponad 80% dzieci usnęło podczas słuchania generowanego sygnału, co pozwala jednoznacznie polecić biały szum jako metodę na radzenie sobie z bezsennością i niepokojem niemowląt.

Wiele ciekawych propozycji książek znajdziesz w bibliografii, opracowanej z myślą o młodych rodzicach, którzy borykają się z trudnościami pierwszych chwil, tygodni i miesięcy życia dziecka.

Ojcowie także cierpią na depresję poporodową! Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, pod kierunkiem psychiatry dra Paula Ramchandaniego, badał częstotliwość, zależności i konsekwencje występowania depresji poporodowej wśród młodych ojców, zwłaszcza w rodzinach z pierwszym dzieckiem.

Dołącz na Facebooku

Początek strony