Gdy dziecko zaśnie, cały świat śpi... Ta parafraza słów Janusza Korczaka dobrze oddaje cel, do jakiego zmierzają rodzice maluszka mającego trudności z zaśnięciem, przyświeca on także i nam.

Płyta CD Dobry Sen - kojące dźwięki dla noworodków, niemowląt i małych dzieci na kolkę, płacz, ząbkowanie, wybudzanie, niepokojny sen

Do powstania płyty przyczyniła się intensywna kolka, która przez dłuższy czas trapiła naszą córeczkę, a tylko przypadek sprawił, że dziecko słysząc dźwiek suszarki do włosów w niezrozumiały sposób się wyciszyło, przestało płakać, a po chwili w odprężeniu zasnęło. Próbując pomóc córeczce z tych trudnych, bolesnych chwilach rozwijaliśmy nasz pomysł na Dobry Sen, biegając po mieszkaniu z suszarką i przedłużaczem, odtwarzając dzwięk suszarki z kasety, nastepnie nagraliśmy na płytę CD, co pozwalało na łagodne zciszenie i wyłączenie nagrania, a także na jego zapętlenie. Z czasem zestaw nagrań rozszerzał się, aż do uzyskania obecnej formy.

Nagrania na płycie pomagały naszemu dziecku i nam przez cały trudny okres kolki, ale i teraz, mimo że córa ma już ponad 2 latka, służą nam swoją pomocą przy zasypianiu. Kolka niemowlęca, związane z nią bóle i trudności ze snem stanowią nieodłączny element kolejnego etapu rozwoju dziecka, ale to od nas samych zależy czy znajdziemy sposób, by przynieść maluszkowi ulgę. Nie proponujemy Państwu płyty z dźwiękami, proponujemy rozwiązanie pozwalające na dobry, kojący sen na który zasługuje Wasz maluszek jak i Wy sami.

Serdecznie zapraszamy do dzielenia sie z nami swoimi obserwacjami i doświadczeniami w trakcie korzystania z Dobrego Snu, a także sposobami na wygranie z kolką.


 

Normy długości snu

Normy długości snu noworodków, niemowląt i małych dzieci są jedynie wartościami uśrednionymi. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i niekoniecznie musi pasować do wyników statystyk. Warto jednak pracować nad zapewnieniem dziecku (i sobie) jak największego komfortu wypoczynku i regeneracji. Pamietaj więc, że:

 • noworodek nie odróżnia dnia od nocy - umiejetność dostosowania sie do rytmu dobowego pojawia się dopiero ok. 3 miesiąca życia. Jednak już od pierwszych chwil życia malucha możesz różnicować miejsce wypoczynku dziecka, układając je np. w dzień w wóżku a nocą w łóżeczku czy ustalać odpowiedni rytm dobowy, zapewniając zabawę w dzień a wyciszanie i zaciemnianie sypialni wieczorami.
 • niemowlę łatwo nabywa rutyny - pracujcie nad nawykiem samodzielnego zasypiania, pilnujcie w miarę możliwości stałego rozkładu dnia i godzin chodzenia spać, nie przegrzewajcie sypialni (optymalna temperatura to ok. 18°C)
 • małe dziecko operuje skojarzeniami - niech sypialnia będzie wyłącznie miejscem relaksu i wyciszenia (mozna to zapewnić podczas codziennych ceremoniałów przed położeniem się spać), a popołudniowa drzemka nie wypada zbyt późno, aby nie przesuwać pory zaśnięcia.

 

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu jako jednostki chorobowej dotyczą mniej niż 10% dzieci do lat 3. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twoje dziecko może dotyczyć fizjologicznie uwarunkowany problem z zasypianiem lub spokojnym snem, skorzystaj z poniższej listy kontrolnej, opracowanej przez Jodi Mindell, zastępcę dyrektora Centrum Zaburzeń Snu w Szpitalu dziecięcym w Filadelfii i autorkę książki "Sleeping Through the Night". Jeśli chociaż jedno z poniższych stwierdzeń dotyczy snu Twojego dziecka powinno ono zostać skonsultowane z pediatrą:

 • Moje dziecko chrapie
 • Moje dziecko głośno oddycha
 • Moje dziecko oddycha przez usta
 • Moje dziecko często krztusi się lub kaszle w nocy
 • Moje dziecko bardzo się poci
 • Moje dziecko jest bardzo zdezorientowane, gdy nagle się wybudzi
 • Moje dziecko uderza głową lub kiwa się rytmicznie przed zaśnięciem
 • Moje dziecko wygląda na przerażone, gdy nagle się wybudzi
 • Moje dziecko śpiąc kopie rytmicznie nogami lub próbuje wyjść z łóżeczka
 • Moje dziecko bardzo niespokojnie śpi

 

Dołącz na Facebooku

Początek strony